Međureligijski dijalozi
Program MEĐURELIGIJSKIH DIJALOGA za srednjoškolce osmišljen je kao niz radioničkih susreta temeljenih na dijalogu koji okuplja učenike srednjih škola i predstavnike različitih religijskih zajednica, sociologe i teologe s ciljem jačanja međusobnog razumijevanja, promišljanja sličnosti i zajedničkih, univerzalnih vrijednosti te smanjivanju predrasuda i stereotipa. Dijalog je baziran na stavovima, mišljenjima, stereotipima i predrasudama srednjoškolaca koji prisustvuju razgovoru.
CILJNA SKUPINA: učenici osnovnih i srednjih škola
Program se realizira u nekoliko etapa:
- postavljanje koncepta – pozivanje suradnika – kontaktiranje zainteresiranih škola (sociologija, vjeronauk, etika) – oblikovanje ankete za učenike (u suradnji sa sociolozima)
- suradnja sa školama – nastavnici su pozvani da provedu anonimnu anketu o stavovima učenika prema različitim religijama, njihovim viđenjima, mišljenjima, strahovima. Pritom je važno omogućiti i potaknuti učenike da u sigurnom i otvorenom okruženju iskreno izraze svoja mišljenja bez straha od osude.
- organizira se dijaloški susret u kojem cilj nije uvjeravanje u ispravnost pojedinih vjerovanja i religijskih pristupa i stavova, već izgradnja međusobnog razumijevanja, poštovanja i suradnje. Kroz međureligijski dijalog, svi sudionici uče o razlikama i sličnostima među religijama, razbijaju predrasude i stereotipe, te se zalažu za zajedničke vrijednosti kao što su ljubav, mir, pravda, solidarnost, socijalna odgovornost i pomoć potrebitima te poštovanje ljudskih prava, a sve to u kontekstu promišljanja egzistencijalnih i društvenih izazova današnjice.
